Bližal se je trenutek, ko sem se moral soočiti s človekom, ob katerem sem bil vedno zelo napet, na »preži«. »Predatorji«, je moje ljubkovalno ime za tovrstne ljudi. Tema, o kateri sva morala govoriti, je bila zoprna in vsak od naju je imel svoj pogled, svoja stališča. Za nameček je imel ta človek nad mano tudi formalno (pre)moč. Nasprotovanje predatorju pa je že samo po sebi vojna napoved. Tovrstnih soočenj nisem bil najbolj vajen. Ampak takrat sem se odločil, da se podam v ogenj. V luči nadaljnjega sodelovanja mi je bilo pomembno, da poskusim uskladiti najine poglede.
Dve uri pred pogovorom sva s to osebo že sedela v istem prostoru. Moje srce je začelo divje razbijati. Roke so se mi tresle, usta so se presušila. Moje telo se je samodejno odzvalo na zaznano pretnjo. Telo, ki ni bilo vajeno pogostih groženj iz okolice. »Kako naj pa zdaj to speljem?«, je kričalo v meni.
In v tistem sem se spomnil na dihalno tehniko, ki jo uporablja ameriška specialna enota vojne mornarice NAVY SEALS. Imenuje se BOX BREATHING TECHNIQUE! 4 sekunde vdihuješ skozi nos, 4 sekunde zadržiš, 4 sekunde izdihuješ skozi usta, 4 sekunde zadržiš. In potem to krožno ponavljaš nekaj minut.
S to tehniko neposredno vplivamo na tiste dele možganov, ki se sprožijo ob pretečih (stvarnih ali namišljenih) nevarnostih in jih pomirimo. To dihanje zniža tudi nivo kortizola (stresnega hormona) in mi lahko delujemo naprej s pomočjo novejšega dela možganov (prefrontal cortex), ki nam omogoča učinkovito razmišljanje, odločanje, načrtovanje…
Ko sem dve uri pred pogovorom tako dihal nekaj minut, se je moje srce umirilo. Za pol ure. Potem je spet hotelo izskočiti. Ponovil sem vajo. In čez pol ure še tretjič. Nato je prišel čas, da odprem tisto zoprno temo … srce je bilo umirjeno. Roke tudi, glava je lahko trezno razmišljala. Še sam skoraj nisem verjel, ampak je res delovalo.
Na to ali nas je strah ali ne, ali smo v stresu ali ne nimamo neposrednega vpliva. Niti na to ne, kako se ob strahu telo fizično odzove. Imamo pa neposredni vpliv na to, kaj bomo naredili v danem trenutku (naše vedenje). Sam sem se takrat odločil za fokus na dihanje. Na to sem imel vpliv. In dihanje je vplivalo na moje telo, ki posledično ni več zaznavalo nevarnosti v okolju ter je učinkovito delovalo.
Še dodatna pojasnitev. Človekovo delovanje je sestavljeno iz štirih komponent: 1. delovanje oz. vedenje, 2. misli, 3. čustvovanje, 4. fiziološki odziv telesa. Vedno imamo neposredni vpliv le na delovanje in misli. Lahko se ODLOČIMO o čem bomo razmišljali in kaj bomo delali. Na čustvovanje in fiziologijo imamo zgolj posredni vpliv. Kar poskusimo ustvariti kurjo kožo v tem trenutku. Na suho ne gre. Najprej moramo na nekaj pomisliti, da bi se to zgodilo. Še rečemo vedno »kar kurjo kožo dobim, ko pomislim na to.«
Box breathing tehniko priporočam izvajati tudi, ko nismo v stresu. Najbolje kar ritualno, npr. vsak dopoldan in vsak večer po 5 minut. Tako se nanjo navajamo, navajamo telo. Tako ali tako pa stresne situacije doživljamo vsak dan. Predvsem smo velikemu in kontinuiranemu stresu podvrženi vodje. Na grbi imamo veliko odgovornosti, lastnih in pričakovanj okolice, sprejeti moramo ogromno odločitev, ves čas se nam dogajajo zapleti, ki jih moramo reševati itd. Vodjem zato še posebej priporočam, da od Navy Seals-ov to dihalno tehniko prenesemo v naš vsak dan in tako vplivamo na dolgoročno zdravje našega telesa in možganov. S pomočjo te tehnike bodo naši možgani delovali bolj optimalno, lažje bomo sprejemali boljše odločitve, bili kreativni, si več zapomnili itd. Kot vodja pa lahko k tovrstnemu dihanju povabimo tudi svoje sodelavce.
Za konec še misel o pogumu, ki sem jo nekje slišal: Pogumen ni tisti, ki se ničesar ne boji. Pogumen je tisti, ki premaga strah!
#4minute #e2grow #vodenje #leadership #leadershiptips #leadershipcoach #leadershipcoaching #learnonline #learninganddevelopment